Tym, czym dla nas jest wirus z Wuhanu, dla naszych przodków był wirus ospy. Poczytajcie, co wówczas sądził o nim Kościół i sami odpowiedzcie sobie na pytanie, dlaczego dzisiaj nie chce walczyć z epidemią…

Zepsucie moralne i onanizm to efekt szczepienia przeciwko ospie. Szczepionki powodują u dziewcząt wyschnięcie gruczołów mlecznych oraz degenerację i osłabienie całego rodu ludzkiego.

To niektóre złote myśli krakowskiego księdza Wincentego Pixy, jednego z protoplastów ruchu antyszczepionkowego, do dzisiaj uważanego w tych środowiskach za autorytet.

„O krzyczącej niedorzeczności i strasznej szkodliwości szczepienia ospy. Przyczynek do historii kultury europejskiej” to ponaddwustustronicowa książka kanonika Wincentego Pixy (przedstawianego na stronie tytułowej jako „spowiednika kościoła Najśw. P. Maryi w Krakowie”). Po raz pierwszy ukazała się w Berlinie w 1904 r. nakładem wydawnictwa „Przewodnik Zdrowia”. Musiała cieszyć się sporym powodzeniem, skoro już dwa lata później ukazało się jej drugie wydanie. Książka kolportowana była we wszystkich trzech zaborach.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments