Prezydent Białej Podlaskiej nie chce narażać życia i zdrowia mieszkańców. Nie widzi możliwości realizacji przygotowań do wyborów.

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (PO) zwraca się do premiera Mateusza Morawieckiego, aby w związku z trwającą epidemią nie przeprowadzać wyborów prezydenckich 10 maja. „Jako prezydent miasta jestem zobowiązany do przygotowania i przeprowadzenia wyborów. W sytuacji epidemii koronawirusa nie widzę możliwości realizacji tego zadania w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia bialczan” – piesze w liście otwartym do premiera Morawieckiego włodarz Białej Podlaskiej.

– Mamy unikać skupisk, czy organizować wybory? – pyta retorycznie w rozmowie z FiM prezydent Litwiniuk. – Ze swoimi obawami zgłaszają się do mnie mieszkańcy miasta, przedstawiciele komitetów wyborczych oraz pracownicy kierowanego przeze mnie urzędu, którzy zawsze odpowiadali za organizację wyborów. Nie ma chętnych do obsługi tego przedsięwzięcia. Na głowie mamy walkę z epidemią i to jest najważniejsze – dodaje rzeczowo.

Zdaniem samorządowca, w obecnej sytuacji, dochowanie terminów z kalendarza wyborczego jest praktycznie nierealne. W Białej Podlaskiej jest 29 obwodowych komisji wyborczych, w których składach ma zasiąść 281 osób.

– Pozostając przy zamiarze wyborów, organy państwa sprowadziłyby bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osób obsługujących wybory oraz wszystkich tych, którzy zdecydują się na aktywny udział w przedsięwzięciu” – podkreśla Michał Litwiniuk.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Facebook Comments