– Najpiękniejsza chwila w ciągu dnia to moment ściągnięcia maski. W piersi wbija się wówczas ostry chemiczno-spirytusowy zapach stacji dezynfekcyjnej… Czuję się jak noworodek, który łapie pierwszy oddech. Prawie zawsze płaczę – mówi Sławek, ratownik z zespołu wymazowego z Łowicza.

Ulica Warecka w Łodzi. Około godz. 20 członkowie zespołów wymazowych wracają do siedziby Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Wszyscy mają takie same kostiumy, takie same zmęczone oczy – zamyślone, niekiedy szklane od łez.

W Polsce objętych kwarantanną jest ponad 95 tys. osób. Tylko w województwie łódzkim ok. 3,2 tys. Liczby te wciąż się zmieniają. Wszyscy wrócili z zagranicy albo są z tzw. kontaktu z zarażonymi. Co 7–8 dni muszą oddać próbki do badań pod kątem obecności w ich organizmach koronawirusa. Do tego właśnie zostały powołane zespoły wymazowe, działające w każdym województwie. W łódzkim działa osiem:

– Sześć mobilnych zespołów wymazowych w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, w tym zespoły wydzielone przez siły zbrojne na wniosek wojewody łódzkiego, mobilny zespół wymazowy w Łowiczu i mobilny zespół wymazowy w Radomsku – informuje biuro prasowe Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułZostań w domu!
Następny artykułKontrola niezależności
Katarzyna Wilk-Wojtczak
Od czterech lat niezmiennie 30-latka. Absolwentka filologii polskiej; z mediami związana od 2012 r. Debiut dziennikarski w gazecie lokalnej „Nowy Tydzień” (woj. lubelskie), gdzie zajmowała się tzw. kryminałką. Okazało się to jednak za mało hardcorowe. Zaliczyła epizody w łódzkim radiu (Parada) i lokalnym dzienniku („Express Ilustrowany”), a od 2016 r. ostrzy pazury na księżach. Chowa je po przekroczeniu progu domu, gdzie zmienia się w troskliwą mamę bliźniaków. Miłośniczka zwierząt i sportu ekstremalnego – ciuchlandy, secondhandy i szmateksy. Lepiej odnajduje się w internecie niż w kuchni, co przyprawia jej męża o kolejne siwe włosy. (Jest prawdziwą Wilczycą, walczącą do końca o swoje, choć zdarza się, że nie ma racji – przyp. red).