18 marca 1314 r. spalono na stosie najwyższych przywódców zakonu templariuszy.

Proces i egzekucja templariuszy stanowi jeden z pierwszych mordów sądowych w historii świata. Pobożni rycerze zostali zamordowani wyłącznie z powodu swojej względnej niezależności, posiadania pokaźnego majątku oraz złej woli skazujących. Kim byli templariusze i dlaczego skazano ich na fizyczną eksterminację?

Święci bogacze

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (templariusze) został założony w 1118 lub 1119 r. w Jerozolimie przez frankońskich krzyżowców, którzy postawili sobie za cel obronę chrześcijan przed władcami muzułmańskimi. Początkowo rycerze stawiali na żołnierską dyscyplinę, posłuszeństwo, ubóstwo oraz czystość. Ideały te zeszły na dalszy plan, kiedy templariusze zaczęli zarabiać większe pieniądze. Wojacy wzbogacili się dzięki hojnym datkom, lichwie, bezwzględnej grabieży „niewiernych” i sprytnemu przejmowaniu świeckich majątków.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułPrawica przeciw katolikom
Następny artykułSchengen w opałach
Norman Tabor
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).