Zakończyć wojnę polsko-polską

Mając 13 lat śpiewała papieżowi, dziś uważa, że Kościół to instytucja szkodliwa. Hanna Gill-Piątek, kandydatka do Sejmu RP – numer 2 na łódzkiej liście Lewicy, opowiada „FiM”, dlaczego chce rozdziału Kościoła od państwa i pochwala program 500+.
Likwidację Funduszu Kościelnego, opodatkowanie tacy, wyrzucenie lekcji religii ze szkół, zakończenie grandy powoływania się na klauzulę sumienia i wtrącania się Kościoła w sprawy państwa oraz przywrócenie aborcji na żądanie – obiecuje nowa lewica. Jak realnie wyobraża sobie pani te zmiany w ponoć katolickiej Polsce?
Po pierwsze, chcę podkreślić, że Lewica nie idzie na wojnę z osobami wierzącymi, tylko chce wyraźnie oddzielić Kościół od państwa i skończyć z uprzywilejowanym traktowaniem tej instytucji. Jeśli okaże się, że do przywrócenia równości w tym względzie konieczna będzie rewizja zapisów umowy konkordatowej, będziemy to negocjować w ramach przepisów prawa międzynarodowego. Po drugie, nie zamierzamy nikogo odciągać od jego wiary, lecz zapewnić Polakom takie warunki, by sami mogli dokonać wyboru.
To znaczy?
W Polsce Kościół od lat zastępował słabe państwo w wielu jego obowiązkach, był blisko ludzi i dla ludzi w czasie, gdy kolejne władze na tych zwykłych ludzi się wypinały. Jeśli w końcu państwo przestanie się migać od swoich obowiązków, jeśli zacznie do tych ludzi wychodzić, dając im szansę angażowania się i wpływu na sprawy społeczne, to mając alternatywę, oni sami zaczną odchodzić od Kościoła. Co zresztą już się powoli dzieje…
Więcej efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru 38/2019 tygodnika Fakty i Mity

One thought to “Zakończyć wojnę polsko-polską”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *