Coraz częstsze akty wandalizmu lub zdaniem niektórych „profanacje” obiektów sakralnych w naszym kraju są nie tylko chuligańskimi wybrykami. Mają głębsze podłoże.

„Pod zarzutem obrazy uczuć religijnych został na trzy miesiące aresztowany 37-latek, który uszkodził miejsce wokół krzyża w Częstochowie”. „23-latek z Wilkołaza (pow. kraśnicki) zerwał z krzyża obrazek z wizerunkiem św. Jana Pawła II i rozbił go o ziemię. (…). Mężczyzna odpowie za zniszczenie mienia i znieważenie miejsca kultu religijnego”. „Jeleniogórska policja prawie dwa tygodnie poszukiwała 23- i 27-latka, którzy od 16 do 18 stycznia br. znieważyli osiem miejsc kultu religijnego w okolicy Karpacza i Kowar. Wandale zniszczyli figury aniołów, Jezusa i Matki Boskiej. Za obrażenie uczuć religijnych grozi im 2 lata więzienia” – to tylko kilka spraw, dotyczących znieważenia miejsc kultu religijnego lub obrazy uczuć religijnych, którymi w ostatnim czasie zajmują się polskie organy ścigania.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułWielcy moralizatorzy
Następny artykułInstynkt religijny
Katarzyna Wilk-Wojtczak
Od czterech lat niezmiennie 30-latka. Absolwentka filologii polskiej; z mediami związana od 2012 r. Debiut dziennikarski w gazecie lokalnej „Nowy Tydzień” (woj. lubelskie), gdzie zajmowała się tzw. kryminałką. Okazało się to jednak za mało hardcorowe. Zaliczyła epizody w łódzkim radiu (Parada) i lokalnym dzienniku („Express Ilustrowany”), a od 2016 r. ostrzy pazury na księżach. Chowa je po przekroczeniu progu domu, gdzie zmienia się w troskliwą mamę bliźniaków. Miłośniczka zwierząt i sportu ekstremalnego – ciuchlandy, secondhandy i szmateksy. Lepiej odnajduje się w internecie niż w kuchni, co przyprawia jej męża o kolejne siwe włosy. (Jest prawdziwą Wilczycą, walczącą do końca o swoje, choć zdarza się, że nie ma racji – przyp. red).