Jedzenie i dieta · 2026-07-21

Czy piwo jest zdrowe?

MIT

Piwo z alkoholem nie jest zdrowe. Według WHO nie istnieje bezpieczna dla zdrowia dawka alkoholu, a etanol to karcynogen grupy 1 — tej samej co azbest i tytoń. Popularna „krzywa J", według której lampka dziennie chroni serce, nie przetrwała rzetelnej weryfikacji metodologicznej.

Piwo ma w Polsce status napoju niemal niewinnego: „to tylko piwo”, „przecież są w nim witaminy z grupy B”, „chmiel to zioło”. Tyle że o zdrowotności produktu nie decyduje chmiel ani słód, tylko etanol — a stanowisko instytucji zdrowia w tej sprawie w ostatnich latach wyraźnie stwardniało. Mowa o piwie z alkoholem; wersja bezalkoholowa to osobna historia.

Nie ma bezpiecznej dawki

Najmocniejsze zdanie w tej debacie należy do Światowej Organizacji Zdrowia. W komunikacie ze stycznia 2023 roku WHO stwierdza: „jeśli chodzi o spożycie alkoholu, nie istnieje bezpieczna ilość, która nie wpływałaby na zdrowie”. To nie jest apel o wstrzemięźliwość dla pijących dużo — to stwierdzenie, że ryzyko zaczyna się od pierwszej kropli.

Potwierdza to wielka analiza Global Burden of Disease opublikowana w The Lancet w 2018 roku. Autorzy przeanalizowali dane z całego świata i wskazali, że poziom spożycia, który minimalizuje szkody zdrowotne, wynosi zero standardowych porcji tygodniowo. Alkohol odpowiadał w 2016 roku za 2,8 mln zgonów i pozostaje jednym z czołowych czynników ryzyka globalnego obciążenia chorobami. Piwo nie jest tu wyjątkiem — liczy się etanol, niezależnie od tego, w czym się go pije.

Etanol na liście z azbestem i tytoniem

Alkohol nie jest „potencjalnie” szkodliwy — jest udowodnionym karcynogenem. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała go dawno temu do grupy 1, najwyższej kategorii ryzyka, w której znajdują się także azbest, promieniowanie i tytoń. WHO wylicza, że alkohol powoduje co najmniej siedem typów nowotworów, w tym dwa najczęstsze: raka jelita grubego i raka piersi u kobiet.

Najbardziej niewygodny dla mitu „lampka nie szkodzi” jest inny fakt z tego samego komunikatu: połowa nowotworów przypisywanych alkoholowi w Europie wynika z picia „lekkiego” i „umiarkowanego” — definiowanego jako mniej niż 3,5 litra piwa tygodniowo. Czyli szkodę wyrządza spożycie, które większość osób uznałaby za całkowicie zwyczajne.

Skąd się wzięła legenda o zdrowym piwie

Mit ma konkretne źródło — słynną „krzywą J”. Przez lata badania obserwacyjne pokazywały, że osoby pijące niewiele żyją dłużej i rzadziej chorują na serce niż abstynenci. Stąd wniosek: odrobina alkoholu chroni.

Problem w tym, że te badania miały wadę konstrukcyjną. Metaanaliza opublikowana w JAMA Network Open w 2023 roku (107 badań, ponad 4,8 mln uczestników) pokazała, skąd brał się pozorny efekt ochronny: w grupie „abstynentów” lądowali często ludzie, którzy rzucili picie z powodu choroby — tak zwany błąd byłego pijącego. Aż 86 ze 107 badań mieszało byłych lub okazjonalnych pijących z abstynentami. Gdy oczyszczono analizę z tego błędu, rzekoma ochrona zniknęła: przy niskim spożyciu ryzyko zgonu nie było istotnie niższe (RR 0,93; wynik nieistotny statystycznie). Za to przy wysokim spożyciu rosło wyraźnie — o 19% przy 45–64 g alkoholu dziennie i o 35% powyżej 65 g.

A witaminy i „kalorie płynnego chleba”?

Piwo faktycznie zawiera trochę witamin z grupy B i związków z chmielu, ale w ilościach, które nie równoważą działania etanolu. Za to kaloryczność jest realnym problemem: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przypomina, że każdy gram alkoholu to 7 kcal — niemal tyle co tłuszcz i bez żadnej wartości odżywczej. Alkohol dodatkowo obniża syntezę białek mięśniowych, utrudnia odbudowę glikogenu i pogarsza nawodnienie. „Płynny chleb” to kalorie bez pożytku, nie posiłek.

Werdykt dotyczy twierdzenia „piwo jest zdrowe” — i to twierdzenie jest mitem. Można pić piwo świadomie, dla przyjemności i w towarzystwie, ale nie da się go dawkować „dla zdrowia”.

FAQ

Czy piwo jest zdrowe?

Nie. Według WHO nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu, a etanol jest karcynogenem grupy 1. Witaminy i związki z chmielu obecne w piwie nie równoważą szkodliwości alkoholu.

Czy jedno piwo dziennie szkodzi?

Ryzyko rośnie już od małych ilości. WHO podaje, że połowa nowotworów alkoholowych w Europie wynika z picia „umiarkowanego” (poniżej 3,5 litra piwa tygodniowo). Dawna teza o ochronnym działaniu małych dawek została obalona przez metaanalizę z 2023 roku.

Czy piwo jest dobre na serce?

Nie ma na to wiarygodnych dowodów. „Krzywa J”, która to sugerowała, wynikała z błędu metodologicznego — do grupy abstynentów trafiali ludzie, którzy przestali pić z powodu choroby. Po korekcie efekt ochronny znika.

Ile kalorii ma piwo?

Sam alkohol dostarcza 7 kcal na gram, do tego dochodzą węglowodany z piwa. To kalorie bez wartości odżywczej, które dodatkowo utrudniają regenerację mięśni i nawodnienie organizmu.

Źródła

  • WHO (Regional Office for Europe) — „No level of alcohol consumption is safe for our health”, 2023: https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health (brak bezpiecznej dawki; etanol jako karcynogen grupy 1 IARC; co najmniej 7 typów nowotworów; połowa nowotworów alkoholowych z picia „umiarkowanego”, poniżej 3,5 l piwa tygodniowo)
  • GBD 2016 Alcohol Collaborators — „Alcohol use and burden for 195 countries and territories, 1990–2016”, The Lancet 2018 (PMC): https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6148333/ (poziom minimalizujący szkody = zero porcji tygodniowo; 2,8 mln zgonów przypisanych alkoholowi w 2016 r.)
  • Zhao J., Stockwell T. i wsp. — „Association Between Daily Alcohol Intake and Risk of All-Cause Mortality”, JAMA Network Open 2023 (PMC): https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10066463/ (107 badań, brak efektu ochronnego po korekcie błędu „byłego pijącego”; wzrost ryzyka o 19% i 35% przy wyższym spożyciu)
  • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (PZH) — „Alkohol w diecie sportowca”: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/alkohol-w-diecie-sportowca/ (7 kcal na gram alkoholu; pogorszenie syntezy białek, odbudowy glikogenu i nawodnienia)